TO MY

Witają was pięć gryfnych dziołch ze Śląska!
Pochodzimy z tej malowniczej i ciekawej pod względem kulturowym krainy, ale chcemy poznać także inne zakamarki kraju. Pociągami, busami autem i autostopem zwiedzamy naszą uroczą Polskę. Każdy region jest ciekawy i ma swoje niesamowite tradycje, czy zwyczaje.
Chętnie poznamy inne obyczaje niż te, które są wyniesione z domu. Dlatego nie będziemy się ograniczać do wyjazdu tylko do bliskich miejsc. Mamy zamiar zwiedzić cały kraj. W piątkę zawsze jest raźniej, bezpieczniej i weselej. Nic nie stoi nam na przeszkodzie, by zdobywać nowe przygody.
Chcesz nas poznać lub wybrać się z nami? Dzieli nas jeden KLIK ;-)

Kategorie

  • Brak kategorii
  • Home Słów kilka o Żywcu…

Słów kilka o Żywcu…

Żywiec jest miastem, które kojarzy się zazwyczaj z piwem lub ewentualnie wodą mineralną. Mało, kto wie, że jest to miejscowość pełna ciekawych miejsc i warta odwiedzenia podczas długiego weekendu, wakacji czy ferii zimowych. Powodów, dla których warto odwiedzić ten rejon jest wiele: bogate zaplecze noclegowe (www), towarzystwo gór, pyszna regionalna kuchnia, interesujące zabytki. Przedstawimy dziś w kilku słowach podstawowe informacje o Żywcu, z którymi warto zapoznać się przed podróżą. Zapraszamy do lektury.

POŁOŻENIE

Miasto jest położone w południowej części naszego kraju. Historycznie należy do Małopolski, jednak dziś jest częścią województwa śląskiego i leży w południowej jego części. Przez Żywiec przepływają dwie rzeki: Soła i Koszarawa, które łagodnie okalają miasto. Mimo że naokoło widoczne są góry, w Żywcu raczej ich nie uświadczymy – leży on bowiem w obniżeniu, zwanym Kotliną Żywiecką. Z terenu miasta doskonale widoczne są szczyty górskie, które można podziwiać nawet w pochmurny dzień. Należą do nich między innymi: Skrzyczne, Babia Góra, Pilsko czy Grojec.

ŻYWIEC W LICZBACH

Miasto nie należy do bardzo dużych – jest to miasteczko o powierzchni około 50 km2. Dzieli się na 8 niewielkich dzielnic. Liczba mieszkańców również jest raczej przeciętna. Według statystyk, Żywiec znajduje się na 31. lokacie jeżeli chodzi o gęstość zaludnienia w województwie śląskim.

PRZYRODA

Na terenie miasta znajduje się kilka miejsc, które będą idealne dla miłośników przyrody, a zwłaszcza flory. Można bowiem tutaj spotkać bardzo rzadkie gatunki roślin (np. okazałe storczyki czy drzewa egzotyczne w parku należącym niegdyś do rodu Habsburgów). Żywiec jest znanym miastem w kręgach ekologów – niestety jest to niechlubna sława. Miasto bowiem od kilku lat jest najbardziej zanieczyszczonym, jeżeli chodzi o powietrze, miastem w Europie. Wynika to najprawdopodobniej z jego położenia geograficznego (w kotlinie) oraz bardzo rozwiniętego przemysłu. Ciekawostką  przyrodniczą jest to, że Żywiec przez wiele lat był miejscem, gdzie odnotowano najniższą temperaturę w Polsce – -40, 6 stopnia Celsjusza. Ale spokojnie – takie warunki pogodowe nie panują w mieście na co dzień. Miejsc wartych uwagi jest w Żywcu naprawdę sporo. Może to być również świetna baza wypadowa dla miłośników gór. Znajdzie się coś również dla amatorów sportów wodnych. Dla każdego znajdzie się coś, co go zainteresuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>