TO MY

Witają was pięć gryfnych dziołch ze Śląska!
Pochodzimy z tej malowniczej i ciekawej pod względem kulturowym krainy, ale chcemy poznać także inne zakamarki kraju. Pociągami, busami autem i autostopem zwiedzamy naszą uroczą Polskę. Każdy region jest ciekawy i ma swoje niesamowite tradycje, czy zwyczaje.
Chętnie poznamy inne obyczaje niż te, które są wyniesione z domu. Dlatego nie będziemy się ograniczać do wyjazdu tylko do bliskich miejsc. Mamy zamiar zwiedzić cały kraj. W piątkę zawsze jest raźniej, bezpieczniej i weselej. Nic nie stoi nam na przeszkodzie, by zdobywać nowe przygody.
Chcesz nas poznać lub wybrać się z nami? Dzieli nas jeden KLIK ;-)

Kategorie

  • Brak kategorii
  • Home Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wieliczka to miasto leżące na uboczu aglomeracji krakowskiej, które jednak przyciąga do siebie wielu turystów, a tutejsza największa atrakcja – kopalnia soli, może konkurować pod względem liczby odwiedzających nawet z Wawelem. W Wieliczce znajdziemy jednak wiele więcej atrakcji, które warto zobaczyć. Nie jesteśmy też skazani na nocleg w Krakowie albo innymi mieście, bo baza noclegowa na miejscu jest również bardzo dobrze rozwinięta. Wieliczka oferuje noclegi w wielu hotelach, motelach czy pensjonatach.

Kopalnia Soli „Wieliczka” ma historię sięgającą XIII wieku, a od kilkudziesięciu lat wpisana jest na listę UNESCO. Eksploatacja soli trwała tu z przerwami aż do roku 1996, gdy zaprzestano jej już ostatecznie. Wydobywano tu złoża mioceńskiej soli kamiennej, które w niektórych miejscach sięgały nawet 400 metrów miąższości. Na kopalnię w Wieliczce składa się 9 poziomów, z których ostatni znajduje się poniżej 300 metrów pod powierzchnią. Znaleźć tu można ponad trzy tysiące wyrobisk, a długość chodników na wszystkich poziomach to ponad 300 kilometrów. Od początku XIX wieku działa w wielickiej kopalni trasa turystyczna, którą co roku zwiedza obecnie ponad milion gości, w tym wielu z zagranicy. Cała trasa liczy ponad trzy kilometry, gdzie zobaczyć można 20 komór. Na zwiedzanie poświęcić musimy około trzech godzin. Na trasie zobaczyć możemy wiele ciekawych miejsc, z których każda ma swoją historię. Wpierw trafiamy do Komory Mikołaja Kopernika z rzeźbą, którą postawiono, by upamiętnić 500-lecie urodzin tego słynnego astronoma. Komora Janowice pochodzi z XVII wieku, a w jej wnętrzu podziwiać można grupę figur, które prezentują polską legendę dotyczącą świętej Kingi. Imieniem tej świętej nazwano także najpiękniejszą z kaplic w kopalni. Znajdują się w niej także jej relikwie. Kaplica jest największą podziemną świątynią na świecie. Jest wysoka na ponad 12 metrów, a jej wymiary to 54 metry długości oraz 18 szerokości. Żyrandole wykonane są tu z solnych kryształów, a posadzkę wyrzeźbiono w jednolitej solnej bryle. Z soli wykonano także posąg Jana Pawła II. W tej komorze, ze względu na jej wielkość oraz dobrą akustykę odbywają się różne imprezy kulturalne, koncerty, a nawet śluby. Zakończeniem wycieczki w kopalni jest wyjazd na powierzchnię za pomocą szybkiej windy, co podoba się zwłaszcza najmłodszym zwiedzającym.

2 comments on “Kopalnia Soli w Wieliczce”

  1. Byłam z dziećmi na wycieczce – przepiękne i ciekawe miejsce!

  2. Karolcia says:

    Naprawdę warto odwiedzić Kopalnię – jest w niej super;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>